2023, LINKEDIN TA MÁ KOULE - Není to poprvé, co o ni píši a asi to nebude ani naposled. Jsem totiž přesvědčen, že je vzorem pro nás všechny, kteří mají potřebu něco měnit nebo prosadit něco nového. Velice často je pro to třeba odvaha. EkoZuzka, jak si Zuzka Martínková z městského úřadu mého rodného Města Dubá říká, jde dlouhodobě tou správnou cestou a jde jí rovně, i když cestičku ale vůbec ušlapanou nemá. Jde o nasazení. Do cíle vkládá celou sebe, tedy i svou existenci na radnici. V hlavě má jasno, dokonale přitom odděluje podružné věci od zásadních a za vyřešení nejdříve těch zásadních dává na stůl klidně svou pozici. Intriky nesnáší, a proto se jimi ani nezabývá. To se dnes bohužel často nevídá.
A o co jde? V tomto případě o změnu chování občanů při nakládání s odpady. Na tom si "vylámalo zuby" už mnoho obecních ekologů. EkoZuzka to ale po letech menších a větších změn konečně dokázala. Nenechala se zlákat do nákladných projektů pro měření produkce odpadů každého občana, protože za zásadní prostě správně považuje to, aby občané neměli nejlepší servis ke směsným, nýbrž k tříděným odpadům, což od počátku hospodaření s odpady bylo zcela obráceně. A tak v Dubé svážíme tříděné odpady tzv. door-to-door a nádoby na směsné odpady svážíme jednou za 14 dní, ty přitom končí v liberecké spalovně, i když ta je o 60 km dál než nejbližší skládka ve Mšeně. Vše je doprovázeno perfektně fungujícím sběrným dvorem, ve kterém je i velkoobjemový odpad rozebrán a většina dřeva, kovů, skla a plastů je vytříděna. A víte, kdy mi brada padá dolů. To když na sběrném dvoře ještě vidím Zuzku obsluhovat a často i rozebírat onen velkoobjem. Po všech těch jejích půtkách s non-eko zájmy odpadářských společností, ale i s pohodlností spoluobčanů si v tu chvíli připadám jako v Jiříkově vidění.
Všem Vám přeji do nového roku schopnost oddělovat zásadní věci od podružných a sílu se za ty zásadní postavit celým svým já.
2023, LINKEDIN PILOTÁŽ - Ověřování nového produktu nebo jeho nové verze v reálném provozu u reálného uživatele předtím, než je uvolněn do distribuce, je základem nejen pro vychytání důležitých drobností, ale i skvělou přípravou pro obchodní kampaň. Pilotáž v reuse supermarketu KOLO Bratislava je pro nás zároveň velkou výzvou. Výdej a pokladna se téměř nezastaví a stejně tak to je i při příjmu nových předmětů. To, co by mohlo být pilotažním peklem, je v případě KOLO naprosto úchvatným příběhem. Je to hlavně díky bezvadným a do jisté míry skromným uživatelům a zároveň (pochvalme se) díky dobře připravenému prototypu. Pokud byste měli zájem do takového pilotního superprovozu nahlédnout, mrkněte na zde dostupné fotky, pokud máte cestu do Blavy, zajeďte se podívat na adresu Pestovateľská 821/04, 821 04 Bratislava.
https://photos.app.goo.gl/WJ4UMKno4dgrFAtGA2023, LINKEDIN ZASE RADOST - KOLO - Skvělý název, skvělé služby městských technických služeb OLO Bratislava. Jde o obří reuse centrum ve stylu supermarketu a my máme velkou radost, že evidence příjmu, výdeje a propagace je zajištěna naším řešením ENVITA ReUse, které podporuje evidenci příjmu i výdeje jen pomocí mobilního telefonu bez potřeby cokoli na něj instalovat. Více informací najdete na
Máme velkou radost, že si KOLO Bratislava jako první na Slovensku zvolilo právě naše webové řešení pro evidenci, propagaci a výdej reuse předmětů a že jej můžeme na základě jejich podnětů a díky jejich skvělému a systematickému přístupu zdokonalovat.
Přeji českým i slovenským reuse centrům a swapům "krev do žil", protože dokáží nejen podporovat motivaci nás všech, abychom netvořili odpady, ale také nám pomáhají šetřit naše rodinné i obecní rozpočty, a to nezanedbatelně.
https://www.odpady-portal.sk/Dokument/107708/bratislava-kolo-reuse-swap.aspxhttps://www.inisoft.cz/reuse2023, LINKEDIN INOVACE - s využitím no-code/low-code platformy
Tabidoo
přinášíme řešení, kterým se jakékoliv reuse stává nízkonakladovou a atraktivní záležitostí.
REUSE, aneb šance na druhý život věcem bylo tématem ukázky reálného příběhu souhry naší IT technologie a pozitivní energie lidí v 800 let starém lázeňském městě. Ukázky, kterou jsem měl možnost poprvé prezentovat spolu s místostarostu
Město Poděbrady
Ing. Miroslavem Holasem 19.9.2023 na tématické konferenci z dílny
České ekologické manažerské centrum, z.s.
provozovatele eko-webu Třetí ruka.
Je radost pomáhat pozitivně naladěným zákazníkům a zároveň reálně, rychle, levně a efektivně snižovat množství produkovaných odpadů. Je radost mít za partnery tvůrce no-code/low-code platformy
Tabidoo
a také tiskárnu
PEMAX PRINT.
Moc bych si přál, aby něco podobného mohli zažívat občané každé obce a jsem moc rád, že zájem o to z řad jejich představitelů je. I proto předem děkuji za lajky nebo za případné sdílení, aby se o příběhu dostala informace do maxima obcí v ČR a SR.
https://youtu.be/q_uHJ6-MZYI?t=18839https://youtu.be/teptvqFmGJ4?feature=sharedhttps://youtu.be/6hp1a9keByY?si=QHEkU3tgC51KXVmEhttps://www.inisoft.cz/reusehttps://www.mesto-podebrady.cz/reuse-centrum/2023, LINKEDIN Upozorňuji na skvělý rozhovor pro
iDNES.cz
s Pavlem Březinou, předsedou představenstva Asociace českého tradičního obchodu a Svazu českých a moravských spotřebních družstev (skupina COOP). Beze zbytku se ztotožňuji s názory pana Březiny a závidím mu, jak citlivě na toto téma dokáže ještě hovořit. Je v něm cítit velká úcta a pochopení pro všechny zájmové skupiny a zároveň jasný názor, proč zálohování v ČR nezavádět. Klobouček.
2023, LINKEDIN ODPADY a PRACOVNÍ PROSTŘEDÍ k sobě neoddělitelně patří. Jsem rád, že mohu vystoupit na workshopu české pobočky International Facility Management Asocitation (IFMA) spolu s dalšími odborníky. INISOFT přichází s novými a neotřelými způsoby pro urychlení procesů, digitalizaci a automatizaci.
2023, LINKEDIN ODPADÁŘSKÁ AUTOMATIZACE v praxi se může dotknout každého z nás, neboť každý z nás se snaží své odpady třídit a správně s nimi nakládat (jsem o tom přesvědčen 😉) a dost možná každý z nás díky tomu alespoň jednou do roka navštíví sběrný dvůr ve svém okolí. Krédem naší společnosti mimo jiné je, aby naše sběrné dvory splňovaly soudobá očekávání a zároveň poskytovaly jak pro návštěvníky, tak pro obsluhující personál co nejlepší služby rychle a bez okolků. Jsem velmi rád, že na naše návrhy kladně reagují i další technologičtí partneři, v tomto případě IVAR s.r.o. a VERA spol. s r.o. Shlédněte krátké video prezentující to, co jsme v oblasti automatizací realizovali a na co kladně reagují další obce.
Jsem velmi rád, že alespoň trošku můžeme přispět ke komfortu nás všech a vězte, tím to rozhodně nekončí, klube se nám na svět další inovace 😉. Pokud máte chuť s námi spolupracovat, neváhejte mě oslovit 🤝
https://youtube.com/watch?v=l_woWAIXGVw&feature=sharehttps://www.inisoft.cz/aktualne-z-inisoft/komunikacni-server-automatizace-procesu-a-samoobsluznost2023, LINKEDIN EARL GREY TEA - Asi budu nařčen z reklamy, ale nemohu si pomoci. Víte, tenhle bergamotem provoněný čaj piji denně již mnoho let, nedám na něj dopustit. Dokonce jsem v jednu dobu, kdy měl výpadek v dodávkách, koupil jeho zásobu na deset let, byť s láskou jsem větší část po obnovení dodávek nakonec rozdal jako dárek. Vím, je to i o lásce ke značce, tak mé pohnutky třeba někoho ze zde všudypřítomných marketérů i budou zajímat 😉. To, proč se zde obnažuji, je spojitost s mým oborem, tedy životním prostředím. Oceňuji totiž u výrobku i to, že kromě biologické rozložitelnosti sáčků na běžném domácím kompostu (co je můj případ) poslouží ve své další roli i jeho obal, neboť vzhledné a velikostí perfektní příčky oddělující v balení jednotlivé řady sáčků, využívám jako záložky v knihách. Mou úchylkou (a další láskou) je totiž čtení desítek knih souběžně. A co vy? Také se obnažíte?
2023, LINKEDIN GOOGLE a ODPADY - Ano, jde to dohromady. Díky vloni uvolněnému operačnímu systému Chrome OS Flex můžete i vy předejít zbytečné likvidaci starších PC. A také trápení, když na nich Windows fungují jen stěží. Přesně tak tomu bylo i v případě mé více než osmdesátileté maminky, která mi stále telefonovala, že jí ten Skype nefunguje a stále jí PC nutí něco instalovat a restartovat. Po létech utrpení už jsem to nevydržel a ještě před nákupem nového PC jsem dal šanci Chrome Flex a musím uznat, zažil jsem raketové zrychlení a ještě k tomu bezplatně. Tleskám Googlu za tento způsob podpory životního prostředí a skvělý příklad společenské odpovědnosti. A co vy? Také dáte svému starému PC ještě šanci? Pokud ano, zde se najdete návod jak na to.
https://chromeos.google/products/chromeos-flex/2022, LINKEDIN Jsem v souladu s názorem pana Maršáka z MŽP a s panem Drahovzalem ze Svazu měst a obcí. Zlobí mě nespravedlivě nastavené podmínky EU. Ty zvýhodňují země, které zavedly zálohy na PET. Zároveň nesouhlasím s panem Králem z Teplárny ČB tím, že se nedá vytřídit plastů více. Obce od zavedení nových cílů pro třídění a s ohledem na rizika pokut nyní mobilizují síly v třídění a některé zavádějí i dotřiďování směsných komunálních odpadů. Čísla se budou měnit a my všichni na tom vyděláme úsporou obřích investic díky NEzavedení příšerně drahého centrálního systému zálohování PET, který navíc zvýhodňuje výrobce produktů v PET a obchodní řetězce a bere peníze těm, kteří se o odpady (včetně nevybraných zálohovaných PET) starají.
https://www.prumyslovaekologie.cz/info/polemika-dokazeme-vysbirat-90-pet-lahvi-a-plechovek-bez-zaloh-ii-cast2022, LINKEDIN OBECNÍ PODNIKÁNÍ S ODPADY - Rozhovor krátký, ale s důležitým poselstvím pro obce, ale i po podnikatele v odpadovém hospodářství. Dotřídit směsný komunální odpad poté, co z něj obec svým systémem vyjme maximum vytříditelných složek, je cesta, jak splnit vysoké cíle v tomto odvětví, které i naše republika v rámci EU schválila.
https://www.caoh.cz/aktuality/obce-a-mesta-chteji-tridit-a-zpracovavat-i-smesne-odpady-mohou-tim-usetrit-za-energie-i-za-odpady.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=1hu15r3&mark=1dsugqs2022, LINKEDIN TAP nebo-li Tuhá Alternativní Paliva jsou jednou z cest, jak zvládnout nastavené evropské cíle v odpadové hospodářství v oblasti třídění odpadů. Jejich výroba bude tématem i pro původce odpadů, jako jsou obce a města. OSTRAVSKO a jeho odpadová společnost OZO!!! společně se společností Veolia nám ukazují možnou cestu, a to že se dá začít dotříděním směsných komunálních odpadů z černých popelnic (SKO) před uložením na skládku a využitím takto získaného materiálu pro výrobu TAP. Jak kolega Bielan uvedl na poslední konferenci Enviromanagement 2022, pokud není vůle budovat spalovny, které mohou spalovat odpady napřímo, pak je cestou výroba TAP. Zároveň dodává, že pokud ale není odbyt TAP v energetice zajištěn, nejsou dotřídění SKO a výroba TAP ekonomicky výhodné. Proto dalším důležitým krokem je, aby si teplárny, cementárny a další výrobci tepelné energie uzpůsobili nebo doplnili své kotle tak, aby uměly TAP využít. Pro města a obce je tedy cesta budovat dotřiďovací linky na svůj SKO, vyrábět z něj TAP a také i budovat teplárny na TAP, například s plazmovými reaktory. A jestli ještě nezačaly, začít by měly s pomocí dotaci SFŽP v této energeticko-kritické době pokud možno hned.
2022, LINKEDIN Door-to-door - Přátelé a kolegové, přeji Vám do nového roku zdraví a s ním související pohodu. A k tomu všemu Vám přeji tak skvělou odpadovou hospodářku, jako máme na městském úřadu v Dubé my, která Vám na Štědrý den přiveze novou nádobu na door-to-door svoz papíru 🗑️ a ještě Vám popřeje šťastné a veselé 🎄. Ta se bude hodit 😉
2022, LINKEDIN Vím, jsou Vánoce, omlouvám se, přesto nemohu nesdílet. V tento čas totiž měly na Slovensku vrcholit přípravy firem a obcí na dlouho očekávanou změnu, a to digitalizaci jimi tvořených hlášení o produkci a nakládání s odpady. Místo toho budou i nadále posílat státu stohy papírů, jejichž hlášení není stát schopen vůbec zkontrolovat a i nadále z hlášení nechá své úředníky několik měsíců opisovat pro statistické účely jen pár údajů do prastarého systému RISO. Jak říká má kolegyně
Martina Poláčková
ze slovenského
INISOFT s.r.o., budou s tím dál nemalé komplikace. Kromě této zbytečné duplicitní práce bude totiž stát i nadále bezzubý při vymáhání řádného plnění zákona o odpadech, se všemi důsledky na životní prostředí. No, hlavně že nový ministr zavedl neskutečně drahé zálohování PET, díky kterému se "napakovalo" jen pár vyvolených a díky kterému obce jen stěží dokáží ufinancovat třídění odpadů. Ach jo, do koho jsi 🤴 duši vrazil 😕. Přesto, věřte, vynasnažíme se, aby bylo do brzkého budoucna líp.
2022, LINKEDIN Slavíme 🥇 ... ISOH ČR dosáhl první příčky ve srovnání se všemi evropskými centrálními informačními systémy odpadového hospodářství. Jde o výsledek expertízy, kterou realizovala Evropská informační a pozorovací síť pro životní prostředí (Eionet) ve spolupráci s Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA). Myslím, že to je báječné vysvědčení pro
INISOFT s.r.o., který tento systém navrhl, vytvořil a po dalších více než 20 let až dodnes rozvíjel. Vážíme si toho, že jsme tuto příležitost dostali (tenkrát byl internet oproti dnešku ještě v plenkách) a jsme moc rádi, že právě díky němu je Česko schopno účinně dohlížet nad plněním zákona o odpadech a chránit tak naše životní prostředí.
Věříme, že jsme tvorbou a rozvojem ISOH a také dalšími jeho agendu podporujícími systémy (jako EVI8, EVI9, ESPI9, ODPADY Praha, EVI8 Obec, ESPI8) k prvenství naší země rovněž přispěli.
https://www.inisoft.cz/aktualne-z-inisoft/cesko-je-v-eu-na-spici-v-elektronicke-evidenci-odpadu2022, LINKEDIN Prima příspěvek shrnující prvky dobré praxe v obecním hospodaření s odpady. Nedávno jsem i spolu s šéfredaktorem serveru Komunální ekologie vystupoval na povedené VIDA konferenci Odpadové hospodářství měst a obcí kde tyto a mnohé další prvky byly objasňovány právě odpovědnými a mnohdy osvícenými pracovníky obcí nebo jejich sdružení. Shlédněte námi odkazovaná videa, stojí to za to. Zároveň mám takovou milou zkušenost s odpadovou hospodářkou města Dubá v Máchově kraji, která nejen pomocí SMS připomíná svozy plastů a papíru od domů, ale nyní i spolu s tím zaslala přání k Vánocům. No řekněte, už tak daleko došli v budování osvěty třídění i u Vás v obci?
https://www.komunalniekologie.cz/info/priklady-dobre-praxe-motivace-obcanu-pro-lepsi-nakladani-s-odpadyhttps://www.inisoft.cz/aktualne-z-inisoft/konference-odpadove-hospodarstvi-mest-a-obci-v-praxi2022, LINKEDIN ODPADY A OBCE - Moc si vážím toho, kdy námi dodané systémové řešení jsou ochotni prezentovat naši spokojení zákazníci. Na prosincové konferenci Odpadové hospodářství měst a obcí v praxi jsme takto prezentovali systémové řešení pro samoobslužné sběrné dvory, pro organizaci a evidenci pravidelných svozů odpadů a také zamýšlenou vizi systémové podpory jednorázových svozů. Jde o výsledky vynikající spolupráce se zákazníky a také s partnerskými technologickými a softwarovými firmami. Na počátku je zpravidla námi zpracovaná studie proveditelnosti a na konci aktivní spolupráce zákazníka na ověření dodaného řešení. Děkuji tímto také společnosti
VIDA conference, že nám společná vystoupení umožnila. Bylo to fajn.
2022. LINKEDIN OPAKUJI SE, ale já prostě této technologii a hlavně menším a tudíž i lokálním energetickým zařízením soustředícím se například i na výrobu vodíku věřím více než velkým spalovnám, které vlastně ani nemají v dnešní době vzhledem k podmínkám EIA a obecným postojům veřejnosti šanci vznikat.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-technologie-ceska-firma-nabizi-reaktor-menici-odpad-na-energii-i-teplo-a-bez-emisi-2198922022, LINKEDIN PÍSEK - Energetické využití kalů z česel čistíren odpadních vod je prostě téma této doby. Jsme rádi, že můžeme píseckým vodohospodářům coby oprávněné osobě pro nakládání s tímto druhem odpadu pomoci s legislativní evidencí odpadů.
https://www.mesto-pisek.cz/prvni-zarizeni-na-energeticke-vyuziti-kalu-a-biomasy-v-cesku-zacalo-fungovat-v-pisku/d-422632022, LINKEDIN MY ODPADÁŘI takto upozorňujeme na problémy v již rok známé nové české legislativě týkající se evidence odpadů, která nabude 1.1.2023 účinnosti. No a teď si představte, s čím se my odpadáři potkáme na Slovensku, kde nová vyhláška k evidenci odpadů není ke stejnému datu účinnosti ještě vůbec známa (aneb za tři měsíce se má stát revoluce), viz článek. Tak vám nevím, kam ta ministerstva v našich obou zemích dala rozum. Každopádně se jedná o zanedbání odborné diskuse, což je přinejmenším smutné a bude to mít nemalé dopady.
https://www.caoh.cz/aktuality/odbornici-upozornuji-na-radu-vaznych-problemu-v-legislative-evidenci-a-ohlasovani-odpadu.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=1hil6ii&mark=1dsugqs2022, LINKEDIN VYNIKAJÍCÍ ROZHOVOR o nezvládnutí zavedení informačního systému odpadového hospodářství na Slovensku, aneb jak promarnit příležitost a vyhodit 0,5 mld Kč Doporučuji.
https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106919/evidencne-a-ohlasovacie-povinnosti-zuzana-balkova-rozhovor.aspx2022, LINKEDIN ASEKOL SK - Se slovenskou společností D2B s.r.o. jsme rádi, že naše společné systémové řešení pro provozní a legislativní evidenci odpadů (HELIOS a ENVITA) našemu zákazníkovi slouží na jedničku.
https://www.asekol.sk/aktuality/asekol-sk-sa-osvedcil-ako-silny-partner-po-kontrole-slovenskej-inspekcie-zivotneho-prostredia/2022, LINKEDIN CO DODAT?
https://bit.ly/3QAHYlRRadovan Kazda - Ministerstvu životného prostredia sa naďalej nedarí spustiť do prevádzky Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH). Ten bol vysúťažený už v roku 2017 a termín jeho spustenia sa neustále predlžuje.
ISOH má priniesť pre firmy zjednodušenie nahlasovania údajov, pre štát výrazne lepšiu evidenciu pohybov odpadov a nakladania s nimi, teda zlepšiť životné prostredie.
Najnovšie však ministerstvo uzatvorilo už štvrtý dodatok k zmluve o dielo s konzorciom firiem, ktoré projekt ISOH realizuje.
Preto som minulý mesiac interpeloval ministra životného prostredia Jána Budaja s otázkami, v ktorých sa pýtam aj na dôvody meškania spustenia systému.
Viac v mojom blogu.
2022, LINKEDIN ZÁLOHOVÁNÍ PET uceleně a výborně zhodnoceno. Za sebe jen dodám, že je-li primárním cílem zálohování PET odklonit zákazníky od nákupu výrobků v PET (i když tento důvod nikdo nezmiňuje), pak není jednodušší cesty než na výrobky v PET obalu uvalit vysokou spotřební daň. Je to rozhodně jednodušší než komedie se zálohováním, kterou zároveň považuji za podvod na zákazníky.
https://www.caoh.cz/aktuality/pet-lahve-vratne-ci-nevratne.html2022, LINKEDIN MOŽNOST? - Přívod z plynovodu přerušit v kterékoli kotelně, nahradit jej plazmovým reaktorem velikosti větší unimobuňky a začít topit a přitom likvidovat nerecyklovatelný odpad a nebo spalovat TAP, tedy palivo vyrobené z odpadů. To je racionální a rychlé řešení současné energetické krize. A právě o něm je tento krátký rozhovor.
https://www.focuson.cz/mame-nahradu-za-rusky-plyn-uz-na-pristi-topnou-sezonu-rika-cesky-vyrobce/2022, LINKEDIN KOMPLIKOVANÉ A PODFINANCOVANÉ ZÁLOHY - To je tak, když je zálohový systém profitabilní díky tomu, co se na zálohu nevrátí? A jak se zdá, tak to platí nejen ze strany provozovatele, tak i ze strany zapojených subjektů. Osobně to vidím na ztrátu selského rozumu, líbivý a chybný krok Slovenska. Tímto způsobem se bude v přírodě za chvíli válet PET všude. Vzkaz zní: "Co funguje neměň.", "Důvěřuj lidem." a "V jednoduchosti je síla.".
https://www.obaly21.cz/slovensky-zalohovy-system-jeden-funkcni-automat-z-peti/2021, LINKEDIN JE TO K SMÍCHU - Cituji: "Autoři povinného zálohového systému ve své ekonomické analýze počítají s ekonomickou udržitelností tohoto systému jen v tom případě, že bude 1/3 nákladů financována z nevrácených záloh ve výši 3 Kč za PET lahev, které spotřebitel zaplatil. Potvrzuje se zde paradox, že tito zastánci povinného zálohování potřebují pro finanční udržení celého systému povinných záloh, aby se určité množství lahví nikdy nevrátilo, neboť právě nevyplacené zálohy zajišťují významnou část jeho financování. Stručně řečeno, čím více zálohovaných lahví se nevrátí, tím bude celý systém povinného zálohování ekonomicky lépe fungovat. Protože jsou finančně závislí na nevrácení určitého množství lahví, nemají motivaci k tomu, aby byl systém vrácení pro spotřebitele příliš pohodlný, například nemají důvod snažit se o to, aby výkupní místa byla i v menších sídlech, protože jejich obsluha je neefektivní, zdražuje systém, a ještě svým výkupem snižuje pro ně tolik potřebný objem nevyplacených záloh."
https://www.obaly21.cz/paradox-nevracenych-zalohovanych-pet-lahvi/2021, LINKEDIN ENVITA - Nový zákon o odpadech (č. 541/2020 Sb.) a výrobcích s ukončenou životností (č. 542/2020 Sb.) je tady s tím, že stávající legislativa je platná pouze do konce tohoto roku. Jako nástroj na zvládnutí evidenčních povinností, které tato nová legislativa přináší, Vám s jistotou doporučujeme náš nový evidenční software ENVITA pro Českou republiku, který je vždy v souladu s platnou legislativou. To základní, co o něm potřebujete vědět, naleznete v níže odkazovaném čtyřminutovém videu. Naše obchodní oddělení je připraveno zodpovídat Vaše dotazy.
https://www.youtube.com/watch?v=n7iIS-c0vqk2021, LINKEDIN Povinné zálohy na PET? Pan Březina jakoby mi o nevhodnosti myšlenky zálohování nápojových PET lahví nebo plechovek z duše mluvil ... doporučuji ;-)
https://www.caoh.cz/aktuality/povinne-zalohy-na-pet-rozhovor-s-predsedou-asociace-ceskeho-tradicniho-obchodu.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=1gusg32&mark=1dsugqs2021, LINKEDIN WEBINÁŘ - Podívejte se na záznam z velmi pěkného webináře, na kterém jsem spolu s ostatními diskutoval nad aktuálním i budoucím stavem těchto služeb obcí.
Obecní sběrné dvory jsou místa ke shromažďování komunálního odpadu větších rozměrů, ať se jedná o pohovku, koberec nebo větve stromů, anebo nebezpečný nebo stavební odpad. Je přitom až s podivem, jak často v obcích tato místa chybí a v rozlehlejších obcích je jeden dvůr žalostně málo. I když jde o jeden ze způsobů jak občanům radikálně zjednodušit nakládání s odpady a zároveň udržet obecní náklady na uzdě, obce se do jejich zřizování pouští jen velmi opatrně. Možná, že je to díky různým "dotační agenturám", které ve svůj prospěch vytváří dojem, že pro zbudování míst jsou dotace třeba. Ale to není vůbec pravda. Pro jejich vybudování a provoz obec potřebuje jen vhodný pozemek a oplocení. Kontejnery a další nádoby na odpady dodají oprávněné osoby, které následně odpad od obce budou odebírat. Tedy žádné velké projekty, žádné betony, dotace. Službu občanům lze začít poskytovat třeba do měsíce. Ptejte se svých zastupitelů, co o tom soudí. A také vás zvu na shlédnutí záznamu z webináře, kde jsem o sběrných dvorech diskutoval.
Pokud v obci řešíte tyto služby občanům a firmám v oblasti odpadového hospodářství nebo v oblasti předcházení vzniku odpadů, neváhejte nás kontaktovat a zapojit se s námi do definice toho, jaké systémové prostředí pro optimalizaci procesů a minimalizaci nákladů bychom měli pro Vás připravit.
https://www.youtube.com/watch?v=OkP2KXK2zYc2021, LINKEDIN Přebíráte komunální odpad od občanů? Podle nového zákona o odpadech č. 541/2020 Sb. Máte povinnost ohlásit obcím množství a druh komunálního odpadu převzatého od občanů. A to nejpozději do 15. 1. 2022.
Tuto novou legislativní povinnost hravě zvládnete s naším programem IS ENVITA.
2021, LINKEDIN PLAZMA - V časopise Moderní obec vyšel článek o plazmovém zplyňování. Právě obcím má totiž tato technologie hodně co nabídnout - nejen co se týče běžného odpadu, ale třeba také čistírenských kalů.
2021, LINKEDIN ISOH, SEPNO - Specialistům na odpadové hospodářství z Čech, Slovenska, Polska, Rakouska, Německa, Švýcarska, Belgie a Anglie jsem měl včera možnost prezentovat dobré příklady z naší více než dvacetileté praxe při digitalizaci odpadového hospodářství, a to na konferenci ENVIROMANAGEMENT 2021.
Prezentoval jsem například centrální systémy ISOH a SEPNO a základní aspekty, díky kterým jsou tyto systémy úspěšné. Prezentaci najdete na následujícím odkaze.
2021, LINKEDIN ENVIRODELIKTY - Doporučuji Vám shlédnout tuto skvělou reportáž slovenské RTVS o tom, jak se firmy rády zbavují odpadů nelegálně a bohužel někdy i s krytím obecních zastupitelů. Na druhou stranu 6.000 černých skládek rozhodně není plněno jen firemními odpady, ale i odpady od občanů, což platí i pro Českou republiku. A je jen otázkou, zda aktuálně v ČR i SR státem podporované přechody z paušálních poplatků za svoz komunálních odpadů na poplatky kalkulované podle množství předaného ke zneškodnění (PAYT) nepovedou k nárůstu už tak děsivě vysokého množství černých skládek.
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/16952/277566#0Eversheds Sutherland Czech Republic & Slovakia Čierne skládky sú na Slovensku dlhodobým problémom a zdá sa, že až na pár jednotlivcov, sa ho nikomu riešiť nechce. Príkladom je aj prípad skládky pri Nitre, na ktorú upozornil miestny obyvateľ.
Komu sa hlásia čierne skládky? Kto sa o tento nelegálny odpad musí postarať? A ako sa posudzuje celková vzniknutá škoda? V reportáži pre televíziu RTVS odpovedala na otázky tiež advokátka kancelárie Katarína Brath Liebscherová.
2021, LINKEDIN BIO ODPADY - Už za pár dní na Slovensku "vypukne" jedna z nejdůležitějších legislativních změn, která by měla výrazně snížit množství skládkovaných komunálních odpadů. Doporučuji velmi srozumitelné seznámení s celou záležitostí od paní Sadovské v televizi TA3. Líbí se mi odvaha, s jakou na Slovensku do změny jdou, byť ano, pokusy o ní tu byly už několik let. Zároveň si moc přeji, aby to obce minimálně v dlouhodobém pohledu neuchopily ve smyslu "aby se vlk nažral a koza zůstala celá"
https://www.ta3.com/relacia/21023/samospravy-musia-zabezpecit-triedenie-kuchynskeho-odpadu-co-sa-zmeniEva Sadovská, WOOD & Company: Od januára tohto roka majú obce a mestá povinnosť zabezpečovať triedený zber kuchynského odpadu. Na žiadosť samospráv pristúpilo Ministerstvo životného prostredia SR na krátku prechodnú fázu, avšak už o necelý týždeň sa táto výnimka končí. Samosprávy tak budú musieť od 1. júla 2021 pre svojich obyvateľov zabezpečovať oddelený zber kuchynského bioodpadu.
V aktuálnej analýze som sa venovala tomu, koľko potravinového odpadu Slováci ročne vyprodukujú, ako bude zber odpadu z kuchyne prebiehať, či sú na to obce pripravené a ako zmena ovplyvní peňaženky občanov.
✔Ako na Slovensku potravinami plytváme a koľko eur tak ročne vyhodíme do koša?
✔Čo všetko musia obce zabezpečiť a sú na triedený zber odpadu z kuchyne pripravené?
✔Ako to bude prebiehať a čo všetko patrí do kuchynského bioodpadu?
✔Zvýši separovaný zber bioodpadu náklady obciam a ako sa to prejaví na poplatkoch pre občanov?Jeden z mojich výstupov je aj rozhovor v štúdiu ta3 v relácii ekonomika:
2020, LINKEDIN ČÍSLA: Podle informací ve veřejné části dosavadního informačního systému MŽP SR (RISO) bylo zejména obcemi vyprodukováno 2,35 tis. tun komunálních odpadů. Oproti tomu ne-komunálních (tedy firemních) odpadů bylo vyprodukováno 10,04 tisíc tun.
Co se týče skládkování, pak bylo v roce 2019 zneškodněno skládkováním 1.198 tisíc tun komunálních odpadů (jejichž původci jsou především obce). Oproti tomu bylo v roce 1.666 tisíc tun firemních odpadů.
Data za rok 2020 bohužel nejsou ve veřejné části RISO dostupná.
Rozhodně na firmy (a nejen ty průmyslové) spadá větší tíže odpadů a je to obecně mnohem větší problém. Od třídění počínaje (firmy mají v tomto ohledu značné rezervy) po dostupnost "servisu" se těchto odpadů zbavit (firmy mají velké problémy najít adekvátní oprávněné osoby za rozumné peníze).
A proto jsem v diskusi s ostatními na toto téma poukazoval, protože jsem přesvědčen, že o tomto se má mluvit, o tom mají být konference, tam má být priorita a na toto téma se mají vést diskuse zejména.
Občané už mají těch našich diskusí a pobídek k třídění dost, avšak bůhví proč se téma komunálních odpadů stále jeví pro některé jako něco důležitějšího. Pomalu mi to připadá jako politický marketing, což se mi tedy rozhodně nelíbí.
2020, LINKEDIN ENVIRODELIKTY - Citujem slova plk. Kerna, riaditeľa slovenskej enviropolície z nášho spoločného webinára:„Naše úsilie je v poslednej dobe smerované aj v rámci medzirezortných rokovaní, aj v rámci hľadania nových riešení, aby každý správny orgán zisťoval rozsah protiprávneho konania a aby sankcia išla nad rámec toho, čo páchateľ daným konaním získal. V opačnom prípade tá sankcia neplní vôbec žiadnu funkciu, akurát motivuje všetkých ostatných, aby konali podobne. Lebo ak vás nechytia, máte čistý zisk, ak vás chytia, tak z toho zisku si odrátate tú pokutu, ktorú vám udelia". O tématu kriminality v odpadovom hospodarstve a aj v súvislosti s tím nutnosti dokončenia digitalizácie prostredníctvom ISOH sme sa bavili v TV študiu deníku SME viď
2020, LINKEDIN VÝBORNÁ ZPRÁVA a velké poděkování poslanci Kazdovi a také snad trošku vzkaz MŽP SR, aby poněkud omezilo své snahy řídit odpadové hospodářství všemožnými a takto detailními restrikcemi, tedy aby nechalo maximum na obecních samosprávách. Podobně by bylo vhodné odlehčit například i nařízení o způsobu sběru BRKO.
Samosprávy obcí musí umět řídit i odpadové hospodářství plně a hospodárně, jinak se jedná o jejich selhání. Přebíráním této jejich role zákonnými regulacemi (i jen z části) znamená zbavovat obce odpovědností a omezovat jim možnost v hledání vhodných hospodárných řešení, a to je více než nebezpečné.
I o tom jsme hovořili včera pri debatě v TV studiu deníku SME, viz odkaz níže
https://www.youtube.com/watch?v=ib92PnX49sIhttps://www.odpady-portal.sk/Dokument/106062/povinne-vazenie-odpadu-v-smetiarskych-autach-sa-rusi.aspx2022, LINKEDIN SME patří mezi nejčtenější deníky na Slovensku a je milé, že mám tu čest se spolu s významnými hosty účastnit jeho on-line konference k neustále aktuálnímu tématu - ODPADŮM. Přijměte pozvání na tuto akci, na které spolu s Jurajem Smatanou, státním tajemníkem Ministerstva životního prostředí SR, Radomírem Brtáňem, podpředsedou Svazu měst a obcí SR a také starostou obce Košeca budeme diskutovat otázky jako: Jak zlepšovat plnění cílů v oblasti komunálních odpadů? Jak urychlit třídění a zpracování biologicky rozložitelného kuchyňského odpadu? Co přináší novela zákona o odpadech a obalech? Jak se mění povinnosti výrobců? Vytvoří se lepší podmínky pro obce při sběru a separování komunálních odpadů? Jaké nástroje mohou u obyvatel posílit povědomí o užitečnosti odpadu - ekonomické nebo spíše osvěta? Kde vidíte příčiny envirokriminality, ať už neoprávněného nakládání s odpadem nebo vzniku černých skládek?
Přijměte pozvání na shlédnutí YouTube záznamu z TV studia deníku SME na dále uvedeném odkaze. Kromě jiného jsme se s kolegy pobavili o digitalizaci evidence odpadů a důležitosti systému ISOH, viz
https://smekonferencie.sk/podujatie/ako-naplnit-ambiciozne-ciele-s-odpadmi/https://www.youtube.com/watch?v=ib92PnX49sI2020, LINKEDIN ENVIRODELIKTY - Zákon 79/2015 Z.z. o odpadoch zreteľne hovorí o povinnosti všetkých firiem a obcí viesť priebežnú evidenciu o nakladaní s odpadom. Evidenciu odpadov musí viesť každý, kto vyprodukuje hoci jediný kilogram akéhokoľvek odpadu. Táto povinnosť sa týka prakticky každej firmy a každej obce či mesta. Ten, kto odpady preberá na prepravu, obchodovanie, zhodnotenie alebo na ich likvidáciu, musí túto evidenciu viesť ešte podrobnejšie.
Novela uvedeného zákona z roku 2019 navyše zaviedla v § 103 povinnosť od 1.1.2022 odovzdávať priebežnú evidenciu do centrálneho informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH), ktorého správcom a prevádzkovateľom je Ministerstvo životného prostredia SR.
V rovnakom paragrafe je uvedené aj to, že MŽP SR, Ministerstvo vnútra SR, Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP), okresné úrady, colné orgány a Policajný zbor SR získajú automatizovaný prístup do ISOH.
Vnímate riziká? Potom je náš webinár určený práve pre vás.
https://nmc.sk/envirodelikty2021/2020, LINKEDIN PŘÍLEŽITOSTI k podnikání v odpadovém hospodářství tu stále jsou, mrkněte na celkem dobrý domument ČT. Na druhou stranu trochu tendenční onen dokument je. Z mého pohledu je nebezpečné si myslet, že většinu odpadu zrecyklujeme a jsem tím pádem odpůrce aktuálně nastavených kvót EU, pokud do nich výrobu TAP a energetické zpracování novými technologiemi nelze zařadit. V dokumentu se nikdo podle mě tendenčně nezaobíral dalšími energetickými náklady resp. dopady recyklace. A to je dle mého názoru pře rádoby-ekologistů a dobrých hospodářů. Osobně bych opravdu nerad, aby ve jménu ekologie bylo za každou cenu odpady více zatěžováno životnímu prostředí a navíc to bylo podporováno finančními a jinými výhodami na úkor dnes nebo v budoucnu dobře fungujících způsobů konečného zpracování odpadů, jako je např. plazmové zplyňování a další. No a návodné vložení nesešlápnuté PET do žluté nádoby beru za znak reportérské lehkovážnosti. Zřejmě někdo nechápe jak moc je to při milionech zbytečných svozů neekologické.
hashtag#odpady
2020, LINKEDIN TĚŠÍM SE, až policisté na Slovensku dostanou do rukou analytické výstupy z plánovaného a dlouho, předlouho připravovaného informačního systému odpadového hospodářství (ISOH SR). Věřím, že pak budou rychlejší než ti, kteří naší přírodě organizovaně a pro vlastní prospěch škodí. Moc se těším na ISOH SR. Tedy pokud i jeho zavedení někdo ze zmíněných škodičů záměrně neprotahuje. Vždyť už měl od 1.1.2021 řádně fungovat a nuceně to bylo o rok odloženo. A ani nyní se nic moc neděje, a to už je téměř půlka března. Jak tušíme, často mají zmíněné živly dlouhé prsty. Dokáží zaplatit i za nečinnost. Přečtěte si o nich v loňském rozhovoru s plk. Ing. Mário Kernem, vedoucím odboru environmentální kriminality (tzv. enviro-polícia) policejního sboru SR, který 13.5.2020 uzavřel s Inspekcí životního prostředí (SIŽP) dohodu o úzké spolupráci za účelem odhalování organizovaného zločinu v enviro oblasti.
https://www.aktuality.sk/clanok/801363/najvacsi-biznis-je-s-drevom-a-odpadom-policia-musi-zacat-preverovat-majetky-rozhovor/2020, LINKEDIN TRESTUHODNÉ je, když si státní úředníci hrají s půlmiliardami jakoby se nechumelilo. Podotýkám, že NEvytvoření a NEzavedení základního IS v oblasti ŽP na Slovensku stálo již více jak 312 mil Kč. To je téměř desetinásobek toho, kolik vydalo MŽP v Česku za VYtvoření, ZAvedení a 10 let podpory a postupného rozvoje ISOH v ČR. Coby zástupce dodavatele jsem na náš počin hrdý, byť musím přiznat, že i úředníci v ČR nejsou bez chyb. Bez veřejné kontroly a trestní odpovědnosti to nepůjde.
https://www.odpady-portal.sk/Dokument/105866/prihlaste-sa-cez-vygenerovane-meno-a-heslo-nemate-ich-isoh-ich-vygenerovat-nevie.aspx2020, LINKEDIN POKUTY, kterým se lze vyhnout. V roce 2021 je veledůležité správně identifikovat přicházejí hrozbu a připravit se včas na přicházející digitalizaci evidence odpadů. To je téma webináře, na který Vás na Slovensku zveme s pořádající agenturou NMC a právní kanceláří Semančín&Partners. Upozorňuji přitom, že zbývá už jen poslední den na vyplnění přihlášky a úhradu vstupného. Nehodí se Vám čas? Nevadí. V rámci přihlášky Vám zašle NMC záznam.
https://nmc.sk/envirodelikty2021/2020, LINKEDIN POLÍCIA v ENVIRO oblasti, je od 13.05.2020 na Slovensku něco, co by žádný správný hospodář a manažer firmy neměl opomíjet. Po přečtení článku si asi řeknete: "Jak postihu předejít?" nebo "Jak se chovat, když enviropolicie zaklepe na dveře?" a že klepat může bez ohlášení. A tak jsme pro Vás na 23.2.2021 ve spolupráci s agenturou NMC a právní kanceláří SEMANČÍN & PARTNERS připravili již druhý webinář, na kterém Vám pár důležitých rad dáme. Skvělé vystoupení páru právníků s velmi zajímavými informacemi vystřídá mé vystoupení, ve kterém Vás poinformuji, jak inspekce životního prostředí bude pracovat s daty v ISOH a má kolegyně Ing. Poláčková Vám ukáže, jak tato data pořizovat průběžně a správně a nezavdávat tak důvody k nepříjemným dohlídkám inspektorů.
https://www.odpady-portal.sk/Dokument/105601/ako-bude-vyzerat-boj-proti-environmentalnej-kriminalite-v-najblizsich-rokoch.aspx2020, LINKEDIN POPLATKY ZA OBECNÍ ODPADY na skládkách po 1.1.2021, to je další obří téma, které přineslo přijetí zcela nového zákona o odpadech těsně na konci roku 2020. Obří proto, že provozně se s ním není jednoduché vypořádat, problémy mají obce, svozové firmy a hlavně skládky. Někteří naši pracovníci neměli zcela klidné Vánoce, ale první funkce pro podporu evidence u našich zákazníků jsme do našeho softvéru Sklad 8 přinesli již 30.12., další jsme přinesli právě dnes a další ještě připravujeme. Není to jednoduché, MŽP ještě nevydalo předpis dávky pro odesílání dat o vybraných poplatcích do systému ISPOP. Ale my to zvládneme a ti kdo jsou s námi také. Více informací najdete v článku na Enviwebu zde:
https://www.enviweb.cz/1179852020, LINKEDIN PLAZMA, byť v tomto případě vyvolané elektrickým proudem, je základem další eko-technologie z českých (resp. moravských) dílen. Podpora vědy a výzkumu je naprosto zásadní proto, abychom se posunuli dále, za horizont hromad s odpady a znečištěného životního prostředí. I přesto, jak mi jsou dotace proti srsti, jsem v těchto případech rád, že Státní fond životního prostředí a programy MPO na to myslí. Jestli mají čeští podnikatelé v něčem začít nově podnikat, pak nejlépe v těchto technologických odvětvích, protože dokud kdekoli na světě problémy s odpady a znečištěním jsou, potřebujeme to. I díky nim vznikla technologie firmy Millenium Technologies založená na plastovém zplyňování odpadů.
https://millenium-technologies.cz/2020, LINKEDIN RECYKLACE rozkladem na základní surovinu pro výrobu nových materiálů, v tomto případě katalytickou depolymerací, je minimálně velmi zajímavou metodou, jak se vypořádat s obrovským množstvím nezpracovaného, resp. v obcích a firmách neudatelného odpadu. Kontejnerová řešení tohoto druhu (podobně jako např. plazmové zplyňování od české firmy Millenium Technologies
https://millenium-technologies.cz/si zaslouží naši pozornost a podporu. Ten, kdo má volné finance, se může stát dokonce jejich investorem. Moc bych si přál, aby už byly vidět na sběrných dvorech a čistírnách odpadních vod, na skládkách, ve výrobních firmách, tedy všude tam, kde se produkuje nebo shromažďuje odpad bez dalšího využití
https://www.youtube.com/watch?v=M__c2hhzNxA2020, LINKEDIN SEPNO - tisíce firem denně předtím než zahájí přepravu byť jen kilogramu nebezpečného odpadu, uvědomuje státní správu záznamem do tohtoto informačního systému
www.sepno.cz
, že se na cestách bude pohybovat něco nebezpečného. Je to povinnost letitá, avšak do 5/2018 firmy ohlašování musely realizivat fyzicky vyplněním hlášení se sedmi průpisnými listy. Dodnes jsme hrdí, jaký husarský kousek se nám návrhem, vyvinutím, řádným ověřením a až neuvěřitelně rychlým nasazením povedl. Vždyť nešlo jen o změnu procesů tisíců společností, ale i o změnu systémů a myšlení. Klíč je v tom, že firmy mají možnost hlášení podávat nejen přes webovou stránku systému. Pravidelní odesílatelé, přepravci či příjemci tak totiž činí přes distribuovanou aplikaci OLPNO, která data o přepravě do systému vkládá na pozadí. Stejný účel plní i řada provozních či ERP systémů, které se na SEPNO napojily díky půl roku předem vyhlášenému datovému standardu.
2021, LINKEDIN SE ZMĚNAMI S ROZVAHOU - Osobně souhlasím s tím, že nový zákon o odpadech by měl minimálně nabýt účinnosti až od 1.1.2022. A to nejen z pohledu provozních záležitostí (na jednu článek upozorňuje), ale i z pohledu evidence odpadů. Na změnu totiž nejsou připraveny ani informační systémy obcí a firem, ale ani centrální systémy jako ISPOP, ISOH nebo SEPNO a ani systémy krajů a ORP. Na druhou stranu schválen by zákon měl být již nyní, abychom v odložené účinnosti dokázali vše potřebné pevně předpokládat a systémy (ale i procesy a podnikatelské prostředí) dle toho měnit. Nejhorší je situace, když máte cokoli (i inf. systém) připravovat na něco, co není jisté, že nastane.
https://www.caoh.cz/aktuality/hrozi-zruseni-zlutych-popelnic-v-obcich-a-mestech-poslanci-budou-rozhodovat-o-senatnim-posunu-ucinnosti-zakonu.html2021, LINKEDIN 1,8 mld Kč do kasičky EU nebo raději iniciovat vznik nových odběratelů a zpracovatelů plastů, iniciovat vznik poptávky po recyklátech z plastů nebo zásadně omezit uvádění plastových výrobků na trh? Toť zásadní otázka, kterou si Česká republika bude muset položit do konce roku 2020. Již od 1.1.2021 se totiž i na ní bude s největší pravděpodobností vztahovat platba celoevropské daně z nerecyklovaných plastových obalů a výrobků z plastů.
Takže, jste-li podnikaví a máte-li možnost, zřejmě nepůjdete špatným směrem, když se zaměříte na náhrady plastů anebo na zpracování odpadů z nich.
Co mě mrzí, tak zřejmě stále není v dohledu podpora energetického zpracování plastových odpadů, zejména mnou dříve zmiňovaným plazmovým zplyňováním, kde není výstupem recyklát, ale tepelná a elektrická energie a také vzácné plyny včetně vodíku a také ve stavebnictví využitelná struska. A to je mi celkem líto, protože jsou stále velká množství nerecyklovatelných plastových odpadů anebo plastových odpadů, kde recyklace je až příliš nákladná a neefektivní a tím vlastně neekologická. Někdo v EU by se měl nad sebou zamyslet.
2021, LINKEDIN DEMOLICE staveb jsou dnes velkým zdrojem odpadů. O tom, že by tomu tak nemuselo být a že by právě zde mohl být naplněn pojem Předcházení vzniku odpadů, píše naše milá kolegyně Ing. Markéta Miklasová.
I kdybychom nezvolili náročnější resp. pomalejší způsob demolice a odpadům tak nepředešli, stále jsou zde možnosti recyklace, které mohou zabránit skládkování těchto odpadů (které na skládkách odpadů tvoří váhově obří část), což by měla být dnes asi nejsnadnější cesta, jak zvýšit podíl třídění, ke kterému se všechny státy EU zavázaly. Betonový recyklát nejen jako náhrada štěrkopísků ve stavebnictví, by mělo být tím, co by mělo být co nejvíce podporováno. Je to z pohledu celkových objemů rozhodně lepší než nesmyslně zálohovat PET a likvidovat tak zavedený systém sběru, třídění a recyklace.
2020, LINKEDIN VODÍK Z ODPADNÍHO PLASTU, resp. jeho výroba ze syntézního plynu, který vzniká plazmovým zplyňováním plastů. Sdílím pěkný článek, který vyšel v časopisu Odpady 03/2020 a odkazuji na jeho elektronický archiv, kde lze toto číslo časopisu zakoupit. Výrobcem plazmových reaktorů je česká společnost Millenium Technologies
2020, LINKEDIN, ÚŘEDNICKÝ ŠIML - Některé povinnosti mi přijdou až nesmyslné. Pevně věřím, že povinnost vážení každé popelnice nakonec nikdy nevstoupí v účinnost. A to nejen v SR, ale i ČR. Selský rozum by nás měl vést k tomu, abychom k řádné evidenci i k lepší motivaci k třídění odpadů obcí a občanů šli jinými cestami, jako je door-to-door a nikoli PAYT nebo stanovováním poplatku za skládkování dle poměru vytříděného odpadu obce vůči odpadu komunálnímu. Jenže zákonodárci v ČR i SR to bohužel vidí jinak.
My v INISOFT své zákazníky ale ve štychu nenecháme. Ve spolupráci se společností ELTE GPS jsme připraveni dodat integrované řešení vážení odpadů na svozových vozech a námi dodávaného software na evidenci odpadů. Neváhejte nás kontaktovat.
https://www.odpady-portal.sk/Dokument/104991/novela-zakona-o-odpadoch-zavadza-aj-povinnost-vahy-v-zberovom-aute.aspx2020, LINKEDIN DŘEVO - Recyklátoři oběcně na trhu chybí. Vedle recyklace plastů, kde jsou recyklátoři vyloženě nedostatkovým "zbožím", je v dnešní době výrazně aktuální recyklace dřeva, a to zejména díky kůrovcové kalamitě. U nás v INISOFT s.r.o. jsme hrdí, že je Kronospan ČR, s.r.o. naším zákazníkem. Přečtěte si více o této společnosti v odkazovaném článku. Její příspěvek v rámci společenské odpovědnosti je opravdu vysoký.
https://www.caoh.cz/aktuality/kronospan-recyklace-drevniho-odpadu.html2020, LINKEDIN DOOR-TO-DOOR - Další z chytrých měst v oblasti hospodaření s odpady, kde místo přebujelé elektronizace jdou do změny organizace zacházení s odpady. Hurááá. I zde nezavedli administrativně a organizačně náročný PAYT, který navíc až takové výsledky nemá. Místo toho zavedli systém DOOR-TO-DOOR, který zvyšuje objem a četnost (tedy dostupnost) nádob na tříděný odpad občanům. A ten úspěchy slaví okamžitě i bez dalších větších investic. Gratuluji.
O to více jsem smutný z toho, že na Slovensku zvažují povinnost vážení každé popelnice, tedy to, co směřuje k PAYT a finančně i organizačně spíše odvádí od toho, aby byl prostor pro chytrou změnu organizace zacházení s odpady, jakou provedli právě v Berouně nebo i v jiných městech.
2020, LINKEDIN DOOR-TO-DOOR - Skvěle Doksy, skvěle!
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/doksy-nabizeji-zdarma-nadoby-na-trideny-odpad-k-rodinnym-domum2020, LINKEDIN ASEKOL - Velmi pěkný vhled k jednomu z našich slovenských zákazníků - neziskové organizace ASEKOL. Tato společnost se v ČR i SR zabývá nejen výběrem recyklačních poplatků od výrobců a prodejců, kteří elektrozařízení uvádí na trh, ale zároveň i organizací separovaného sběru již vysloužilých elektrozařízení od občanů i firem v městech a obcích a jejich předáním dalším zpracovatelům (recyklátorům). U ASEKOL je využit pro evidenci odpadů náš systém ENVITA, do kterého data proudí pomocí datového rozhraní z ERP systému Helios Green jehož výrobcem je
www.assecosolutions.com
a dodavatelem společnosti
www.d2b.sk.
2020, LINKEDIN HOTELY - Přiznejte se, kdo jste na hotelu při dovolené separoval? A myslíte si, že separoval někdo za Vás?
Víte, tak trošku mě mrzí, že se až příliš zabýváme tříděním odpadů v domácnostech, kdy se téma na sociálních sítích zveličuje, přitom původcem toho, co se skládkuje, rozhodně nejsou jen obce a jejich občané.
Zkusme se spolu podívat na to, jak se separuje například ve zmíněných ubytovacích zařízeních. Možná budeme totiž překvapeni. Ubytovaní hosté jsou téměř ve většině případů nuceni házet vše do jednoho košíku na směsný komunální odpad. A myslíte, že tento odpad následně někdo přetřídí? Ve většině případů nikoli. Vše se tak považuje za směsný komunální odpad, který oprávněné osoby za jeho převzetí jako takový přeberou a odvezou na skládku (v lepším případě do spalovny). Přitom všechny firmy jsou dle zákona o odpadech povinny předcházet vzniku odpadů, a to i důsledným a správným tříděním do předepsaných kategorií.
Níže odkazovaný článek ředitele České asociace odpadového hospodářství nabádá k pozitivní motivaci firem. Osobně jsem také pro, avšak nejdříve bych ve vyšší míře posílil motivace negativní (kontroly). Důkazy pro cílené kontroly máme, a to ve formě dat z hlášení o produkci a nakládání s odpady v systému ISOH. Zbývá posílit analytické kapacity CENIA a ty výkonné u ČIŽP.
2020, LINKEDINPoužité a prošlé injekční stříkačky, jehly, obvazy, léky, pleny, biologický a infekční odpad, chemikálie a mnoho dalšího, to jsou odpady ve zdravotnictví nebo i v sociálních službách. Pokud Vás zajímá, jak se s nimi hospodaří a jak se evidují, pak je článek z dílny našich poradců právě pro Vás. Řídíte zdravotnické zařízení nebo i jen domov s pečovatelskou službou, pak se rozhodně o odpady vážně starejte. Peněz v sociálních službách a ve zdravotnictví dnes není nazbyt a tak pokuty inspekce životního prostředí mohou být i likvidační.
https://www.tretiruka.cz/news/jak-nakladat-s-odpady-ze-zdravotnickych-a-jim-podobnych-zarizeni/2019, LINKEDIN, TŘÍDĚNÍ - Upozorňuji na pěkný rozhovor o důležitém tématu. Velmi správně poukazuje na to, že zvyšování třídění již není to, čím bychom se potřebovali zabývat primárně. Místo toho bychom se měli zabývat tím, jak vytříděné materiály využít.
Podle mě bychom přitom neměli příliš doufat v to, že problémy s nevyužitými materiály po vytřídění vyřešíme předcházením odpadů, ale maximálně podpořit smysluplné cesty energetického zhodnocování odpadů. A to vše ani ne tak z pohledu komunálního odpadu, ale zejména z pohledu odpadů firem (tedy konkrétně odpadů z jejich výroby, nikoli např. plastů, které uvedou na trh). Právě ty totiž tvoří dvojnásobek komunálních odpadů (mezi komunální odpady patří totiž i ty plastové obaly např. potravin). Jenže ono se to těžko na sociálních médiích působí na firmy, jednodušší je "útočit" na občany a to, jak oni třídí ;-
2019, LINKEDIN JSTE DOBŘÍ HOSPODÁŘI nebo EKO-HOSPODŠTÍ CHYTROLÍNI? Nevím jak vy, ale já MŽP v tomto postoji naprosto podporuji a přeji sobě, nám i ministerstvu, aby odolalo aktuálně probíhající masivní kampani organizací, jejichž snahou je se maximálně zviditelnit a posílit si tak svou pozici. Tyto organizace pod pláštíkem "EKO" podle mě kazí vnímání těch opravdových ekologických hnutí, které se seberou a jdou uklízet les nebo bojují proti opravdovým eko-nešvarům. Pak se nelze divit, když i prezidenti hovoří o eko-terorizmu, a je to škoda.
Já prostě nechápu proč tolik řešíme PET, surovinu se skoro nejvyšší mírou vytřídění mezi obaly, když opravdové problémy jsou s mnoha jinými odpadními materiály. Plastu se nezbavíme, namlouváme si, že je nám nepříjemný, ale jen když se stane odpadem? No tak ho místo zakopání a mnohdy nemožného recyklování raději energeticky využijme místo zakopání do země, zahřeje nás, vyrobí nám plyn, teplo a možná i materiál pro cesty a domy, kterých je čím dál více. Chovejme se jako dobří hospodáři a ne jako hospodští chytrolíni.
2019, LINKEDIN PLAZMA - Mám radost. Oproti spoustě naivních a buzzwordů plných opatření, zákazů a článků v mediích a na sociálních sítích, je toto podle mě smysluplným řešením našich problémů s odpady. A jsem hrdý, že zrovna mé rodné město je hostitelem rozvoje tohoto nápadu.
https://ekonomika.idnes.cz/skladky-spalovny-konec-0vg-/ekonomika.aspx?c=A181204_443194_ekonomika_mato2019, LINKEDIN POHLED DO BUDOUCNOSTI - Píše se rok 2030: Ochrana přírody, krajiny je v současné generaci zažitá. Mladí lidé nad tím nepřemýšlí, je to samozřejmé jako udržovat si pořádek u sebe doma. Říká se teď tomu všemu životní prostor (hashtag#livespace) a bere se to dost vážně. Odpady ani nerecyklovatelné obaly de jure i de facto neexistují, vše jsou to suroviny. Existují obce, v jejichž katastru byla skládka, které na tom vydělávají podruhé. Skládky se těží, získává se z nich energie a např. tam, kde je hodně elektro šrotu, jsou dnes doslova palladiové doly. Životní cyklus surovin, jejich pohyb, doprava, nakládání, přeměna jsou evidovány automaticky. Vše je se vším propojeno, všechny nádoby, obaly mají jedinečné identifikátory, všude jsou senzory, vše je automaticky detekováno, měřeno, váženo, evidováno. Nikdo nic nikam nezadává ručně. Vše je plně automatizováno.... čtěte dál a bavte se spolu s námi ;-)
https://www.inisoft.cz/poradenstvi-a-skoleni/odborne-clanky/45-let-evidence-odpadu2019, LINKEDIN OSTRAVA - Tomu říkám vzít rozum do hrsti a přiblížit se občanům. Líbí se mi tento projekt našeho zákazníka OZO Ostrava. Pevně věřím v jeho úspěch. Bude to znít radikálně, ale osobně bych šel v tomto pokusném projektu ještě dál a to tak, že bych zaměnil bývalé sdílené kontejnery na papír a sklo sdílenými kontejnery na směsný komunální odpad, tedy zrušil bych černé popelnice u domů. Podle mě by pak stačilo k modrožlutým nádobám u domů přidat i například pro čtyři domy sdílenou jednu zelenou nádobu na bio-odpad a podpoře třídění by bylo učiněno zadost. Pak už je to opravdu jen o lidech. Díky OZO!
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostrave-zacne-projekt-ktery-ma-zvysit-miru-trideni-odpadu2019, LINKEDIN OBALY - Víte, že stačí dovézt zboží ze zahraničí na 15 paletách a již jste povinni se nechat zapsat do seznamu osob nakládajících s obaly se všemi příslušnými povinnostmi? Víte, že nejčastěji opomíjenými jsou právě obaly, které firmy dováží spolu se zbožím ze zahraničí, a že i ty podléhají evidenci a následným hlášením? Více se dozvíte v článku našeho odborného poradce Bc. Jiřího Tichého.
https://www.inisoft.cz/poradenstvi-a-skoleni/odborne-clanky/nebojte-se-obalu-jsme-jim-na-stope2019, LINKEDIN ISOH/SEPNO - Radní a zastupitelé zbystřete, možná i ve Vaší rodné obci leží tuny podceněného životního nebezpečí, které je možné zažehnat za pět minut dvanáct. Prázdné objekty, pach v okolí z potoka nebo pozemku nebo jen podezřelé a jakkoli neodpovědné firmy by pro Vás, úředníky i obcany měly být vodítkem. Podporujme jejich zvídavost a odvahu upozornit na to, otevřeme se jim.
Člověk si také čím dál více uvědomuje, jak užitečná je postupně důkladnější bilanční kontrola evidenčních dat v systémech jako je SEPNO nebo ISOH z naší dílny.
15.12.2018, LINKEDIN ADR / SEPNO - Bezpečnost nade vše! Nejsou jen takové nehody, jak ta vlaku ve Studénce nebo pád lávky v Tróji. Jsou i jiné velmi závažné nehody, u kterých může dojít ke smrtelným neštěstím, a to například při zacházení s nebezpečnými látkami. Přečtěte si článek naší kolegyně Ing. Jitky Lochovské o tom, na co byste měli jako firma myslet, abyste pokud možno nic nezpůsobili a byli na vše připraveni. Přeprava nebezpečných věcí totiž není jen o přepravci a objednavateli, ale také o integrovaném záchranném systému. I proto je také povinná evidence do námi právě dokončeného systému SEPNO.
https://www.inisoft.cz/poradenstvi-a-skoleni/odborne-clanky/dohoda-adr15.1.2018, LINKEDIN DOOR-TO-DOOR Nejen v
Manchester City Council, ale i v skotském
Falkirk Council
umístili "blue bins" na SMĚSNÝ ZNOVUVYUŽITELNÝ MATERIÁL a zvýšili tak přirozenou a nenásilnou cestou podíl vytříděné složky odpadu. Mrzí mě, že my v ČR i SR se oproti tomu snažíme o to samé tím, že se raději připravujeme na odklon od paušálních poplatků za odpady, ke kterým následně budeme muset procesně a hlavně ZA DOTACE tvořit "smart" technická řešení. Cesta formou "Zaplatíš, kolik vyhodíš" není, jak správně píše můj kolega pan Grusman v níže odkazovaném článku, jednoduchá, a podle mě není ani zrovna SMART.
30.8.2018, LINKEDIN DOOR-TO-DOOR - Tomu říkám vzít rozum do hrsti a přiblížit se občanům. Líbí se mi tento projekt našeho zákazníka OZO Ostrava. Pevně věřím v jeho úspěch. Bude to znít radikálně, ale osobně bych šel v tomto pokusném projektu ještě dál a to tak, že bych zaměnil bývalé sdílené kontejnery na papír a sklo sdílenými kontejnery na směsný komunální odpad, tedy zrušil bych černé popelnice u domů. Podle mě by pak stačilo k modrožlutým nádobám u domů přidat i například pro čtyři domy sdílenou jednu zelenou nádobu na bio-odpad a podpoře třídění by bylo učiněno zadost. Pak už je to opravdu jen o lidech. Díky OZO!
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostrave-zacne-projekt-ktery-ma-zvysit-miru-trideni-odpadu