Hotelové odpady

2020, LINKEDIN HOTELY - Přiznejte se, kdo jste na hotelu při dovolené separoval? A myslíte si, že separoval někdo za Vás?

Víte, tak trošku mě mrzí, že se až příliš zabýváme tříděním odpadů v domácnostech, kdy se téma na sociálních sítích zveličuje, přitom původcem toho, co se skládkuje, rozhodně nejsou jen obce a jejich občané.

Zkusme se spolu podívat na to, jak se separuje například ve zmíněných ubytovacích zařízeních. Možná budeme totiž překvapeni. Ubytovaní hosté jsou téměř ve většině případů nuceni házet vše do jednoho košíku na směsný komunální odpad. A myslíte, že tento odpad následně někdo přetřídí? Ve většině případů nikoli. Vše se tak považuje za směsný komunální odpad, který oprávněné osoby za jeho převzetí jako takový přeberou a odvezou na skládku (v lepším případě do spalovny). Přitom všechny firmy jsou dle zákona o odpadech povinny předcházet vzniku odpadů, a to i důsledným a správným tříděním do předepsaných kategorií.

Níže odkazovaný článek ředitele České asociace odpadového hospodářství nabádá k pozitivní motivaci firem. Osobně jsem také pro, avšak nejdříve bych ve vyšší míře posílil motivace negativní (kontroly). Důkazy pro cílené kontroly máme, a to ve formě dat z hlášení o produkci a nakládání s odpady v systému ISOH. Zbývá posílit analytické kapacity CENIA a ty výkonné u ČIŽP.

 

https://inodpady.cz/odpady-a-danove-zvyhodneni-recyklace-v-ramci-dane-z-prijmu/